Odpowiedz 
Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Autor Wiadomość
AgusiQ Offline
Fotorumowicz

Liczba postów: 3
Dołączył: Oct 2017
Reputacja: 0
Post: #1
Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Obróbka zdjęć często bywa postrzegana jako Magia, przez duże M. Powodem tego jest niechęć, czy też nawet zakorzeniony w naszej podświadomości strach przed rzeczami niepojętymi. Tymczasem cyfrowa ciemnia jest narzędziem, jak każde inne. Nie można się go bać, a wręcz przeciwnie – raz poznane, okazuje się niezwykle użyteczne. Do szybkiej edycji fotografii, w stylu “tu przyciąć, tam rozjaśnić” możemy wykorzystać nawet systemową przeglądarkę zdjęć. Jednak do bardziej zaawansowanych funkcji, będziemy potrzebowali precyzyjniejszego oprogramowania.

Dzisiaj postaramy się przedstawić, jak w pięciu prostych krokach poddać zdjęcie lekkiemu retuszowi.

İmage

Wielokrotnie pewnie stawaliście przed koniecznością przetworzenia dziesiątek zdjęć – czy to z wakacyjnego wyjazdu, czy też z przyjęcia imieninowego. Ciężko tu wymagać od kogokolwiek, aby siedział nad każdą fotką godzinami dopracowując najmniejsze detale. Warto zatem zapoznać się z warsztatem kilku użytecznych narzędzi, dzięki którym bardzo szybko dopracujemy nasze fotografie. Ponownie wspomnę o dwóch żelaznych regułach, którymi zawsze kierowałem się przy obsłudze programów graficznych:

İmage

Nasz poradnik jest skierowany przede wszystkim do amatorów, stąd też jeśli jesteście już zaznajomieni z GIMPem, niektóre z poniższych uwag i kroków, mogą się wam wydać oczywiste. Pod każdym z punktów znajdziecie schematyczne opisanie akcji, którą należy wykonać. Postaram się również uczulić na pewne często popełniane błędy i zasugerować konkretne rozwiązania estetyczne. Pamiętajcie jednak, że każde zdjęcie jest inne i do każdego należy podchodzić indywidualnie. Jeśli trzeba – eksperymentujcie.

Obrabianie zdjęć krok po kroku
Znamy już schemat i wiemy w ogólnym zarysie co musimy zrobić. Uruchamiamy zatem program i ładujemy do niego plik, na którym będziemy pracować. Na wstępnie, tak jak zawsze ważna uwaga – starajcie się pracować na duplikacje warstwy podstawowej. W razie błędu łatwiej jest powrócić do podkładu, niż na nowo go ładować do programu. W celu wykonania duplikatu warstwy klikamy…

Okno warstw:
lub Prawy przycisk myszy na warstwie – Duplikuj warstwę


Krok 1 – Kadrowanie i obrót

Pierwszym krokiem jest odpowiednie wykadrowanie i obrócenie zdjęcia. Może nie złapaliśmy równo linii horyzontu? Może w kadrze pojawiły się niechciane obiekty? Nic straconego. Najlepiej jednak zacząć od narzędzia obrotu. Znajdziemy je pod charakterystyczną, intuicyjną ikonką w Przyborniku. Po kliknięciu nasz obraz pokryje się gęstą siatką linii, a przed oczami pojawi się okno dialogowe, w którym możemy ręcznie wpisać wartość obrotu. Oczywiście możemy na oko obracać fotkę za pomocą myszki – kwestia gustu.

İmage


Gdy już nasz program poradzi sobie z przetworzeniem obrotu należy odpowiednio przyciąć zdjęcie. Skorzystamy tu z narzędzia kadrowania kryjącego się pod ikonką nożyka. Nie musimy już za pierwszym razem zaznaczać właściwego obszaru. Zaznaczenie możemy na bieżąco modyfikować przeciągając jego naroża i krawędzie. W kwestii estetyki – najlepiej pozbyć się niekompletnych obiektów przy krawędziach fotografii. Warto również zachować format albumowy.

Krok 2 – Balans bieli

Balans bieli możemy skorygować na dwa sposoby. Ręcznie (to jest za pomocą narzędzia Balans kolorów wybieranego z menu Kolory), oraz automatycznie za pomocą narzędzia Automatyczny balans bieli (Kolory -> Automatycznie -> Balans Bieli). W większości przypadków, automatyka nas nie zawiedzie. Jeśli jednak wciąż będziemy niezadowoleni z efektu, możemy manualnie zmienić balans pomiędzy poszczególnymi barwami korzystając z wygodnych suwaków, lub też wpisując konkretne wartości w odpowiednie pola.

İmage

Mogą się również zdarzyć przypadki, w których korekta balansu bieli nie będzie potrzebna. Wszystko zależy od światła zastanego przy fotografowaniu oraz ustawień aparatu. Czasami zaś zdjęcie może nie nadawać się do szybkiego retuszu. Warto zatem pamiętać o tym już w trakcie pstrykania fotek.

Krok 3 – Jasność i kontrast

Niezależnie od tego czy wykonaliśmy poprzedni krok, zdjęcie w 90% przypadków będzie wymagało korekty jasności i kontrastu. GIMP oferuje dostęp do dwóch narzędzi, którymi możemy się w tym celu posłużyć. Oba znajdziemy w menu Kolory (Kolory -> Jasność i kontrast / Poziomy). Pierwsze z nich umożliwi użytkownikowi zabawę dwoma klasycznymi suwakami. Lepiej tu nie szarżować zbyt mocno ze zmianami, gdyż w późniejszej obróbce szybko się okaże, że na zdjęciu zatarły się informacje o niektórych barwach.

İmage

Narzędzie Poziomy jest znacznie precyzyjniejsze. Wyświetlając uproszczony histogram oferuje dostęp do trzech wskaźników odpowiadających za jasność cieni, półtonów i świateł. Przesuwając je możemy liczyć na lepsze efekty. Każde zdjęcie oczywiście wymaga indywidualnego podejścia, ale praktycznie zawsze będziemy chcieli skorzystać z korekty półtonów.

Krok 4 – Barwa i nasycenie

Krok czwarty jest najdłuższym z całego procesu obróbki. Dochodzimy bowiem do etapu, w którym należy każdą barwą zając się osobno. Umożliwi to nam narzędzie Barwa i Nasycenie wybierane z menu Kolorów. Po wybraniu tej opcji ukaże się nam okno dialogowe, w którym możemy zaznaczyć którą barwą chcemy się zająć (pojedynczą lub wszystkimi naraz) oraz kilka suwaków odpowiadających między innymi za nasycenie koloru, jego jasność oraz właściwą barwę. To właśnie tutaj możemy bez większego trudu zamienić wszystkie czerwienie na zielenie itp.

İmage

Tutaj drobna uwaga techniczna. Obsługując to narzędzie należy być świadomym, że w oknie dialogowym znajdziemy podstawowe barwy. Zmieniając konkretne wartości może się szybko okazać, że oprócz zielonej trawy, rozjaśniamy również zielony sweter. Należy o tym pamiętać i nie decydować się na agresywne kolorystycznie zmiany.

Krok 5 – Wyostrzenie / Rozmycie

Ostatni krok to wyostrzenie lub rozmycie zdjęcia. Nie mówimy tu oczywiście o mocnych zmianach. To ma być lekki retusz, który pomoże nam usunąć ewentualne drgnięcie dłoni fotografa, lub pozwoli ukryć niechciane detale. Odpowiednie narzędzia znajdziemy w menu Filtry -> Uwydatnienie / Rozmycie -> Maska Wyostrzająca / Rozmycie Gaussa. Oba narzędzia funkcjonują podobnie. W oknie dialogowym mamy podgląd małego kadru. Zmieniając zaś poszczególne wartości warto obserwować czym skutkują, zanim jeszcze wprowadzimy zmiany w życie.

İmage


To już wszystko. Teraz pozostało tylko zapisać zdjęcie (najlepiej na nowym pliku, w razie gdybyśmy po kilku godzinach lub dniach nie byli zadowoleni z efektu) i pochwalić się nim przed znajomymi. Cały retusz nie powinien zająć dłużej jak 5 minut. Oczywiście może się okazać, że dane zdjęcie będzie wymagało większej uwagi. Wtedy ten czas może się wydłużyć, ale są to specyficzne przypadki, w większości związane z usuwaniem niechcianych obiektów ze środka kadru, lub artystycznymi filtrami, o których z pewnością napiszemy niedługo kolejny poradnik.

Powyższy poradnik dotyczy funkcji i opcji zawartych w programie GIMP 2.8.
14-10-2017 06:41 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sylwiaa Offline
Fotorumowicz

Liczba postów: 3
Dołączył: Oct 2017
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Super poradySmile Na pewno teraz ta czynność będzie prostsza Smile
23-10-2017 01:10 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lenchick Offline
Fotorumowicz

Liczba postów: 1
Dołączył: Apr 2018
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Best proxy servers here - https://advanced.name/
19-04-2018 08:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
marian332 Offline
Fotorumowicz

Liczba postów: 1
Dołączył: Apr 2018
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Dla mnie te porady są genialne , a na dodatek będę mógł pomóż koledze w tym temacie


______________________________________________________
dobra wyszukiwarka
21-04-2018 04:32 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
zenek456 Offline
Fotorumowicz

Liczba postów: 1
Dołączył: Apr 2018
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Mnie informatyk uczył podstaw od a do z jak się używa ten GIMP i po czterech godzinach załapałem wszystko

_____________________________________
Spółka Szeszele
25-04-2018 02:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
victor14 Offline
Fotorumowicz

Liczba postów: 1
Dołączył: Apr 2018
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Poradnik GIMP. Jak prosto obrobić zdjęcia w 5 krokach?
Best anonymity in internet here - https://advanced.name/
26-04-2018 02:19 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości